5 idej za enodnevni kraški izlet
Kras ima veliko za pokazati – na Krasu najde vsak nekaj zase. Ljubitelj športa, ljubitelj kulture in zgodovine, ljubitelj dolgih sprehodov po neokrnjeni naravi in ljubitelji dobre žlahtne kapljice ter tradicionalnih okusov. Tokrat vam predstavljamo 5 idej za enodnevni obisk Krasa.
Odkrijte kako so živeli Kraševci – Štanjel
Srednjeveški Štanjel je biser kraške arhitekture in kulture. Gre za eno najstarejših naselij na Krasu, katerega staro jedro se nahaja na griču Turn. Terasasto grajena vas v svoji notranjosti skriva staro Kraško hišo, grad ter grajski stolp, cerkev svetega Danijela ter mnogo več. Na obrobju obzidja se nahaja en izmed najlepših biserov Krasa – Ferrarijev vrt.
Ogled Štanjela je lahko zanimiv za vso družino, ljubitelje arhitekture, prečudovite vedute in oboževalce zgodovine. Za ljubitelje likovnega ustvarjanja pa je v gradu na voljo stalna razstava del Lojzeta Spacala.
Po poteh prve svetovne vojne – Cerje
Pomnik braniteljem slovenske zemlje na Cerju je osrednji zgodovinski muzej in spomenik vsem, ki so v zgodovini branili ozemlje slovenske države – v njem najdemo prikaz zgodovine od Brižinskih spomenikov do dogodkov, ko so se domačini uprli fašizmu ter dogodkov slovenske osamosvojitve. Vendar samo Cerje in njegova okolica ponuja še veliko več saj se nahaja na območju, kjer so si pred več kot 100 leti nasproti stale evropske velesile prve svetovne vojne – med spomini je verjetno najbolj vredna ogleda jama Pečinka, Borojovićev stol in še marsikateri drugi spomenik Soške fronte.
Cerje je po svoje najbolj zanimivo ljubiteljem zgodovine prve svetovne vojne in 20. stoletja. Vendar je primerno tudi za dolge sprehode med nasadi oljk, razgled z razglednega stolpa od koder se vidi od Jadranskega morja do Triglava ter še mnogo mnogo več.
Romarska središča Krasa
Na Krasu se nahaja kar nekaj zelo zanimivih romarskih krajev. Komnu najbližji je romarska cerkev Device Marije v Obršljanu med Komnom in Tomačevico, katera je bila najverjetneje zgrajena že leta 1585. Iz Komna se do le te sprehodite prek širokih vinogradov refoška, pot je še posebno lepa jeseni, ko se vinogradi obarvajo v živo-pisane barve jeseni.
Romarska središča so zaradi svoje zgodovine zanimiva predvsem za ljubitelje sakralne umetnosti, zaradi svoje lege, ki je pogostokrat oddaljena od širokih asfaltnih cest in vasi, pa tudi za ljubitelje neokrnjene narave.
Suha gradnja
Za kamniti Kras so značilni suhi kamniti zidovi, ki so skozi stoletja imeli pomembno vlogo ločevanja zemljišč in zaščite pridelkov ter živine, ki se je tam pasila. Še veliko zahtevnejši produkt suhe gradnje pa so pastirske hišice zgrajene izključno iz kamna, brez veziva. Le te so ponujale zavetje pastirjem, poljedelcem in izgubljenim pohodnikov. Danes je na Krasu ohranjenih okoli 400 hišk, ki jih pohodnik hitro najde na označenih poteh – veliko pa jih ostaja skritih zgolj za največje avanturiste in pustolovce.
Dežela terana in kraškega pršuta
Kraševci so od vedno veljali za pridne in delavne ljudi. To se je poznalo tudi pri kulinariki, saj so skozi zgodovino, kljub neprijazni kamniti pokrajini, ustvarjali okuse, ki so se širili daleč na okrog. Med njimi sta najbolj poznana teran in kraški pršut, a definitivno nista edina.
Za vse raziskovalce okusov, receptov naših non in nonotov, je zato Kras izjemno kulinarično izkustvo. Mnogi so se v kraške okuse že zaljubili, mogoče je čas, da se tudi vi. Med 12. in 21. junijem v naši hiši sodelujemo v najbolj kulinaričnem tednu – Tednu restavracij. Spoznajte okuse, vonjave in izkušnje kraških receptov, tradicije več stoletji prenesenih v sodobnost in kreativnost Špacapanove hiše.