
“Kras za uživače”, Alpe Adria Magazine
Alpe Adria magazine, avstrijska revija, se je v svoji zadnji številki potepala tudi po našem koščku Krasa. Med raziskovanjem kulinarične destinacije so obiskali tudi nas.
»V nasprotju s pusto in nevpadljivo pokrajino je kuhinja na slovenskem Krasu med Gorjanskim in Kozino izdatna in raznolika. Ta Eldorado se razteza od enostavne gostilne do gurmanske kuhinje, od razkošnih vin do zemeljskega terana.«
»Tam, kjer so nekoč mrko gledajoči mejni stražarji zdolgočaseno postopali, vodi danes prosta pot po široki cesti. Mejnega prehoda med San Pelagiom na italijanskem in Gorjansko na slovenskem Krasu ni že dvanajst let. Na srečo. Zdaj se lahko to, kar spada skupaj, spet zaraste. Hišica ob mejnem prehodu je tako dobila veliko boljšo funkcijo: postala je točilnica za domačine, ki se tam ustavijo ob kavi ali kozarcu vina in živahno klepetajo. Sliši se obeh jezikov, brez zadržkov.
Kraška pokrajina se razteza samo nekaj kilometrov, vodi preko napol porušenih zidov, ki so značilni za to pokrajino, preko zmršenih travnikov in vrtač z rdečo zemljo. V kotanjah se pred burjo skrivajo vinogradi, ki na slovenski strani piha prav tako močno kot na italijanski.
V tej nerodovitni pokrajini pa se skriva nesluteno kulinarično bogastvo.«
V nadaljevanju članka se je avtor sprehodil skozi svoja doživetja po gostilnah, domačijah, turističnih kmetijah in vinskih kleteh.
MLADI K ŠTEDILNIKU
»V Komnu ni strašansko veliko za videti, torej se lahko takoj posvetimo kulinaričnim zanimivostim kraja. To je Špacapanova hiša, prijazna slovenska gostilna z geranijami in čipkastimi zavesami na oknih. Kljub nevpadljivi zunanjosti pa se v kuhinji veliko dogaja.
Z mlado ekipo je skozi majhna okna gostilne zavel svež veter. Sin Ago je od matere Ade prevzel gostilno in zaposlil mladega kuharja Boštjana. Skupaj so trdni slovenski kraški kuhinji dali nov zagon, vključno z nenavadno prezentacijo jedi, kot naprimer gobova kapučino juha, postrežena v kozarčkih za vlaganje ali sir na vozičku na senu s pašnikov. Ago izdeluje pršut iz krškopoljskega prašiča, avtohtone rase s precej maščobe, in ga pusti zoreti v kleti. Kulinarično doživetje lahko zaključite v eni izmed sob za goste.«
Alpe Adria magazine o Špacapanovi hiši
Celoten članek si lahko preberete na povezavi, članek je v nemščini.